ראש פנה - האתר המקיף אודות המושבה ראש פינה

בעריכתו של בן המושבה - חזי שגב

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
באנר

סיור מודרך - סיפורי בתים

דוא הדפסה PDF

 

 

 

סיפורי בתים בראש פנה - חזי שגב

סיור מודרך בראש פנה

לפרטים ולתאום סיורים: חזי שגב - 050-5325732

סיפורי בתים בראש פנה – חזי שגב ...

"התבוננו על כל אלה ואל הכפר עם אדמתו הפורייה ומימיו המתוקים ואווירו המצוין, ליבבני המקום". (מדברי דוד שו"ב, ממקימי ראש פנה). ראש פינה "אם מושבות הגליל" שוכנת על מורדות הר כנען, חולשת על צומת דרכים מרכזי בגליל העליון, צופה על נופי החרמון, עמק החולה והגולן.

תולדותיה של המושבה שזורים בתולדות ההתישבות היהודית בארץ ובמיוחד בגליל. חזי שגב מספר סיפורים על בתיהם ההיסטוריים של ראשוני המתיישבים בראש פנה, "גיא אוני" דאז. הסיור המודרך נע בין התקופות כאשר כל המצטרף לסיור מוצא עצמו במנהרת זמן, מראשיתו של הישוב, דרך היכרות עם המתיישבים הראשונים שהיו איכרים, בורגנים, אנשי רוח ואנשים קשי יום.

הסיור יוצא ממצפה נמרוד עובר בין בתי המתיישבים הראשונים, בית הכנסת העתיק, מלון אלתר שוורץ, בית פיק"א, גן הברון וביה"ס העברי הראשון, במתחם מרתק של בתי האבן המרשימים לצד הפן האנושי המרתק לא פחות. משך הסיור : כשעה וחצי.

התמורה לסיור תועבר לאחזקת "מצפה נמרוד" לזכרו של נמרוד שגב שנהרג במלחמת לבנון השנייה.

 

לחץ על המפה להגדלה.

 

 

לפרטים ולתאום סיורים: חזי שגב 050-5325732

 

 


LAST_UPDATED2  
Comments (12)
סיור מרגש ומרתק
12 ראשון, 08 ינואר 2012 16:36
יעל שפיגלר
בערב יום חמישי השתתפתי בסיור מרגש ומרתק שערך חזי שגב מראש פינה ממצפה נמרוד ןסביב ראש פינה העתיקה חוויה מרתקת וכואבת כאחד מי שטרם ביקר מוזמן ליצור עם חזי קשר ומובטחת לו חוויה ייחודית ממליצה בחום יעל שפיגלר
זכרונות ילדות
11 ראשון, 28 אוגוסט 2011 15:44
אורה לגזיאל זזון
היי חזי!!!!

לפני הרבה שנים הההורים שלי היו גרים בראש פינה לאבי קראו ממוס לגזיאל שהיה קצב באיזור. הוא כבר לא בחיים אימא שלי היא חנה לגזיאל והם ערו לגור בבאר שבע לפני הרבה שנים.
יש להם 3 ילדים:לוריס , אני , ואח שלי דוד.
הייתי רוצה לדעת האם יש לך מידע להעשיר אותי בו לגביהם.
חפש אותי בפייסבוק אורה ואיציק זזון


תודה

אורה
אורט בראודה כרמיאל
10 רביעי, 03 אוגוסט 2011 11:43
ד"ר ורדה פילובסקי

אתרי מורשת – גיבושון ראש פינה מאת: דר' ורדה פילובסקי שמחתי שראש פינה נבחרה לטיולנו - גיבושנו, מורי הלימודים הכללייים ותעודת הוראה במכללה. כולנו, מן הסתם כבר ביקרנו במושבה, למדנו על קורותיה וחזינו באתריה. אך יש ערך רגשי – אישי ולאומי כאחד לכולנו, לחזור ולזכור איך חזון "חובבי ציון" – מייסדי המושבות הראשונות, וממשיכיהם – הציונים, התגשם והפך למציאות. מיתוסים ציוניים לא מעטים מוצגים ע"י מדריכי הסיורים במושבה. כל אחד מהם מתואר ע"י המדריך עפ"י השקפת עולמו. קשיי החיים של המייסדים ידועים ומובנים לכולם, ההתרחשויות הפוליטיות לובשות גוונים שונים של תאור והסבר. הנה אנו באתר הזיכרון המרגש לשלמה בן יוסף איש בית"ר, מ"הרוגי המלכות", תחת שלטון ממשלת המנדט הבריטית. איך תתואר פרשה זו? בימי המרד הערבי נגד ממשלת המנדט (וכמובן כהתנגדות להישגיה של ההתיישבות הציונית), מאות יהודים נרצחים במה שהיה קרוי ביישוב "פרעות" (1936-1939). הנהגת היישוב כולו וכן ז'בוטינסקי החליטו על קו של הבלגה, ללא פעולות נקם. את עיקר פעילותם הקדישו להגנה. שלמה בן יוסף וחבריו, לא הבליגו וניסו ללא הצלחה לפגוע בנוסעי אוטובוס ערבי, חרף צו תנועתם. הבריטים – שופטים ותולים. רק בדיעבד, לאחר שהוצא שלמה בן יוסף להורג, אושרה ה"פעולה" ע"י ז'בוטינסקי. אך מה יסופר במיתוס?! כמה כואב שמיתוסים לאומיים כ"כ רבים קשורים להקרבה ולמוות. מרגש היה חלק הפתיחה של הסיור שלנו, בתוך הנוף המרהיב, אתר זיכרון יפהפה לבנו של מדריך הסיור, שנקטף במלחמת לבנון השנייה. מאותו רגע ליוותה אותנו העננה של מוטיב עקידת יצחק שסופו מות הבן שאביו מנציחו. אכן, יצירות אין ספור ומחקרים רבים פורסמו בעולם על הקשר, אדם – דם - אדמה. הנה פרשת תל-חי. והנה... האם יהיה זה בהכרח המיתוס הנצחי של קורות עם ישראל בארץ ישראל? אתרי הזיכרון הממלאים את הארץ הינם פרי המיתוסים שצמחו מן האירועים, שהתחוללו לאורך ההיסטוריה. האם נשכיל לטפח מכל אלה נרטיב לאומי, שעיקריו מסרים של אופטימיות, עתירת תכנים של צדק חברתי ושל שלום.

תודות
9 שבת, 16 אפריל 2011 05:10
אפרת מימרן והמשפחה
הסיור שהתלוינו אליו היה מרתק , המצפה שהקמת מעורר התפעלות ואנחנו אוהבים אתכם מאוד ! וזה לא חדש ...
ביקורנו בראש פינה בהדרכתך.
8 חמישי, 10 דצמבר 2009 14:02
בנק מרכנתיל - רמת השרון

חזי שלום, רצינו לשתף אותך ואחרים, בחוויה אשר חווינו בביקורנו בראש פינה בהדרכתך. ראינו, שמענו ולמדנו עוד על ראש פינה, בתיה, תושביה והסיפורים שמאפיינים את המקום. נהנו מכל סיפור המשתלב במקום המדהים. התרגשנו מאוד לשמוע את הטרגדיה האישית של משפחתך-נפילתו של בנך - נמרוד שגב ז"ל. אנו ממליצים לקוראים לסייר בראש פינה בהדרכתך

תודה על ההדרכה
7 ראשון, 06 דצמבר 2009 05:19
עמית, קיבוץ עין דור

משפחות עין דור מבקשות למסור לך תודה רבה על ההדרכה שקיבלנו ממך היום נחזור שוב לראות איך תכנית המצפה קורמת עור וגידים שוב תודה מאיתנו עין דור

הבעת תודה
6 רביעי, 09 ספטמבר 2009 13:46
יוסף פרנקל - יו"ר האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית
הביקור באתר ההנצחה ע"ש הבן נמרוד ז"ל ביום שבת, 5 בספטמבר 2009 היה מרגש וחוויתי.
תודה על הסיור והסקירה על ראש פנה.

בברכה,
יוסף פרנקל. 
מכתב תודה
5 רביעי, 12 אוגוסט 2009 08:54
מיכל ברעם - חברת אלטו


ביום שני האחרון, ה-10.8.09, יצאנו חבורת תל אביבים לספוג קצת מאווירת התרבות וההיסטוריה של ראש פינה. חזי הוביל אותנו למקומות תצפית מרהיבים וכמו כן מילא את הסיור בסיפורים פיקנטיים מתקופות שונות. הסיור היה מדהים ביופיו, מרתק בסיפוריו וקליל ומשעשע וכל זאת בזכות חזי. מומלץ בחום! תודה רבה, חברת אלטו

טיול בסמטאות ראש פינה
4 שני, 25 מאי 2009 12:23
שרית פרל
בס"ד
חזי שלום רב!

ברצוני להודות לך על הסיור המרתק והמעניין שהעברת, בו השתתפתי בשבוע
שעבר ב-21.05.09.
יישר כח

בברכה
שרית פרל
סיור מודרך בראש פינה :)
3 שישי, 22 מאי 2009 20:01
אריאלה


לחזי שגב היקר ובני משפחתו שלום רב, ערכנו סיור ביום חמישי 21/5/2009 ביום גיבוש במסגרת מקום עבודתי בבי"ח כרמל, את הסיור העביר לנו מר חזי שגב, התרשמתי מאד מהידע העצום שלך על המורשת היהודית של העיר והסיור המרתק שערכת לנו במקום. התשלום הסימלי על ההדרכה נתרם עבור "מצפה נמרוד" - גן זיכרון שינציח את בנך נמרוד שנהרג בקרב עיטא א שעב במלחמת לבנון ה - 2 בדמי ימיו. סיור זה מומלץ מאד מאד לכולם.

סיור באתר השחזור
2 שישי, 22 מאי 2009 04:36
מורן פוני


אין מילים לתאר את ההתרגשות שאחזה בי רק לפני כמה שעות כאשר הדרכת אותנו בסיור בראש פנה ודיברת על המצפה שאתה מעוניין לבנות לבנך שנהרג במלחמה. אני גאה לחשוב שהיה לי ולקבוצתי מבית החולים כרמל חלק מזערי במפעל חשוב ומשמעותי זה. עבורי היה זה ביקור ראשון בחיים במושבה והוקסמתי מן הנוף עוצר הנשימה ומן ההתלהבות שבה אתה מספר על חיי היישוב, אנשיו והקמתו. בראש ובראשונה עמדה לנגד עיני התמונה של בנך היפה עם החיוך הכובש ותמונה זו ליוותה אותי במהלך הסיור שהיה מרתק ומלווה בהרבה סיפורים היסטוריים עם נגיעה עכשווית. בנימה אישית יותר, אני מאחלת לך שהקמת התצפית תהיה מהירה ככל האפשר ובהצלחה לנכד בכיתה א'. ישר כח :-) מורן פוני

חזי שגב תודה!
1 שני, 11 מאי 2009 17:57
רוזנפלד ירדנה
חזי שגב היקר שלום רב,

בשמי ובשם חבריי לסיור שנערך אתך אתמול אני מבקשת להודות לך מאד.

במדינה בה מלחמות , פעולות תגמול, ומבצעים צבאיים הפכו לחלק מהתנהלות חיינו , נפילת חייל הופכת להודעה בחדשות, איזכור בעיתון עם תמונה, ואחר כך אנו עוברים לסדר היום. אך מאחורי כל חייל יש ספור חיים שלם, עולם מלא, משפחה, שאיפות וחלומות, ועד שלא פוגשים בספור פנים מול פנים , קשה להבין את גודל האבדן והכאב.צר לנו על נפילת נמרוד בנך , שאחרי שקראתי את הבלוג בו תארו אותו קרוביו וחבריו הבנתי כמה מיוחד ונפלא הוא היה.

תודה לך על הדרך בה בחרת לרתום אותנו המטיילים בראש פינה לסייע להנצחת נמרוד , עשית את זה בחן, בצניעות וברגש רב .


אנו מאחלים לך ולמשפחתך שתהליך הקמת הגן ומאמציך הרבים יסתיימו במהרה , והמקום יהפוך מחלום למציאות , ואולי תמצאו בפינת חמד קסומה זו מעט מרגוע לכאב.


אנו נעשה כמיטב יכולתנו על מנת להפיץ את רעיון ההנצחה לנמרוד לכמה שיותר אנשים
ובבוא היום נגיע לבקר ולהתייחד עם זכרו.

בברכה, ירדנה רוזנפלד

Add your comment

Your name:
כותרת:
Comment:

הרשמו לקבלת עדכונים!

Keep yourself updated with our FREE newsletters now!תגובות אחרונות של גולשים באתר, category: "סיור מודרך - בתים מספרים"